www.deshmoret.com

Iniciativa pėr ngritjen e njė faqje tė internetit pėr Dėshmorėt e Kobmbit

Projekti është i hapur për të gjithë ata që mendojnë se mund të japin kontributin e tyre. Qëllimi i kësaj iniciative është krijimi i një adrese me të gjitha të dhënat e dëshmorëve të kombit shqiptarë, duke filluar nga vitet e para të luftërave të zhvilluara. Për kontakte të mëtejme, ju lutem kontaktoni direkt në e-mail: info@deshmoret.com adresa: www.deshmoret.com

Qëllimi:

1. Dëshmorët e rënë gjatë të gjitha luftërave shqiptare me biografi personale
2. Klasifikimi i dëshmorëve sipas vendeve ku kanë rënë
3. Data, Muaji, Vendi dhe Viti i rënjes
4. Video dhe Audio sekuenca të shkurtëra
5. Fotografi të ndryshme të dëshmorëve
6. Letra dhe shkrime nga dëshmorët

Linqet qė do tė pėrfshihen:
| Ballina | Dëshmorët | Trojet tona | Projekti | Fonoteka | Videoteka | Kërko në arkiv | Mbresat | Kontaktoni |

Dëshmorët në: të gjtiha trojet shqiptare dhe më gjërë përgjatë shekujve, duke përfshirë veçanërisht Luftën e fundit në Kosovë.

Nė kėtė faqe do tė pėrfshihen: tė gjithė dėshmorėt e kombit, duke pėrfshirė edhe ata tė historisė sonė mė tė vjetėr. Do tė veēohen sidomos dėshmorėt e shekullit 20 dhe nė veēanti ata tė viteve tė 1980-2002, duke pėrfshirė edhe biografit me fotografi, Video, Audio porosi etj. Gjithashtu si prioritet do të jetë edhe lista e të zhdukurve si dhe listen e Invalidëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Do tė pėrfshihen edhe: Dėshmorėt e Iliridės, Kosovės Lindore, Çamërisë, Dukagjinit si dhe dėshmorėt tjerė tė rėnė nė të gjtiha luftėrat shqiptar dhe më gjerë.

Shpresojmė nė: Ndihmėn e Arkivit tė UĒK-sė si dhe tė SHIL tė UĒK-sė, Arkivave tjera kombëtare si në Iliridë, Shqipëri, Kosovë Lindore dhe Mal të Zi si dhe çdo lloj ndihme tjetër nga bashkatdhetarët tonë kudo që gjinden.

Projekti do tė fillon me: publikimin e Dėshmorėve tė Dukagjinit tė periudhės 1990-2002, pasiqė edhe materiali është i përpunuar. Si hap i dytė do tė jetė publikimi i njė pjese tė historisė, duke vijuar pastaj me publikimin e materialit arkivor tė luftėrave tė kaluara nė trojet shqiptare si dhe duke filluar me publikime tė ndryshme pėr luftėtarė, dėshmorė, heronjė e legjendarė shqiptarė tė tė gjitha trojeve shqiptare. Shumica e teksteve e materialit nė kėtė projekt do tė publikohet pjesė-pjesė dhe jo ēdo ditė. Pėr fillim mendojmė qė faqja tė aktualizohet sė paku dyherė nė muaj.

Realizimi i projektit mendohet tė arrihet nė kėto etapa:

 1. Krijimi i faqes nė internet
  -         Struktura dhe pėrmbajtja
  -         Ngjyrat, Logo, Grafika etj.
 1. Programimi i aplikacionit
  -         Pėrfshirja e dėshmorėve nė tė
  o       Sipas; Emrit, Mbiemrit, Ditėlindjes, Vendlindjes, Vendit tė rėnjes
 1. Publikimi i faqes dhe testimi i fundit para publikimit

Kohėzgjatja e realizimit tė projektit, pasi ti kemi materialet: hapur (pėrfshirė edhe programimin e listės interaktive tė dėshmorėve.)

Zhvilimi i mėtejm: Varėsisht nga posedimi i materialeve faqja do tė aktualizohet rregullisht me materialin pėrkatės. Lista e dėshmorėve do tė aktualizohet rregullisht.

Iniciatorė i projektit: QG - I.C.T.S.

 Pjesëmarrësit në Projekt: -

Firmat që kan dhënë kontribut në realizimin e këtij projekti: -

Aktualizimi i fundit: 18.06.2002